Napsali o nás
Náš článek na straně 50-53
Náš článek na straně 72-75
Náš článek na straně 48-52
Náš článek na straně 44-48
Náš článek na straně 52-56
Náš článek na straně 46-49
Náš článek na straně 64-69
Náš článek na straně 60-65
Náš článek na straně 68-73
Náš článek na straně 74-77
Náš článek na straně 54-62
Náš článek na straně 41, 70-74
Náš článek na straně 58-63
Volty.cz časopis (2017)
Allrisk magazín 2017 časopis (2017)
Elektromobilem kolem světa za 80 dní: 2.Díl – USA do východ a zapad
29. 12. 2016
První report české posádky ze závodu elektromobilů - 80edays se točil především okolo startu v Evropě a následného přeletu do Kanady. Další zemí s mnoha zastávkami pak měly být Spojené státy americké.
I v USA bylo nabíjení složitější, než si česká posádka původně myslela. „Nefungovaly zde superchargery, nejčastěji jsme používali nabíječky CHAdeMO, u kterých nabití trvá přece jen o něco déle. Další alternativou pak byly samozřejmě kempy,“ říká kapitán české posádky Jiří Vlk.
Kvůli jiným koncovkám si musela česká posádka nabíjecí kabely speciálně montovat, aby seděly na jejich Teslu. „Jednou se nám kabely i přepálily,“ vzpomíná.
České stopy v Americe
První velkou zastávkou závodu byl New York, kde se v budově American Surety Building na Brodway konal velký event. „Jsme první Češi, kteří byli s českými registračními značkami na Manhattanu. Byli jsme také u budovy Donalda Trumpa,“ říká s úsměvem Vlk.
Poté už se česká posádka vydala směrem na západ. Zhruba 80 kilometrů za New Yorkem přitom našla překvapivou českou stopu. V Pensylvánii zastavili Vlk s Tomášem Vincentem v městě Betlém, které založila církev Moravští bratři. V 18. století tam byla založená i Moravská vysoká škola. „Hlásila se tam k nám i jedna osmdesátiletá Češka,“ přibližuje kapitán.
Nebezpečí tornád před Hollywoodem
Při průjezdu Texasem směrem do Denveru zase česká posádka elektromobilu narazila na území zvýšeného množství tornád. Zatímco Vlk s Vincentem se do problémů nedostali, jiné týmy musely před blížícími se tornády ujíždět.
Na západním pobřeží postupně absolvovali eventy v Las Vegas, San Franciscu a Los Angeles, nechyběla ani prohlídka Hollywoodu. „Ve Vegas jsme zažili obrovská vedra. Projeli jsme také Death Valley, tedy oblast vyschlých solných jezer zhruba 80 metrů pod hladinou moře. Pro elektromobily je to velmi riziková oblast, navíc bez signálu a internetu. My jsme těchto cca 350 kilometrů projeli na jedno nabití,“ osvětluje kapitán týmu Rádia Krokodýl.
hlavním zážitkem však byly návštěvy továren spojených s hlavním propagátorem elektromobility – Elonem Muskem. Nejprve to bylo designové studio Tesla a továrna SpaceX v Los Angeles a posléze také továrna Tesly ve Fremontu.
Tesla X na vlastní kůži
„Vše bylo velmi hlídané, projeli jsme ve vláčku celou továrnu. Vyzkoušeli jsme si také Teslu X, která zatím není v Evropě k dispozici. Můžeme říci, že je naprosto skvělá,“ popisuje Vlk.
S továrnou ve Fremontu má kapitán české posádky také jednu kuriózní historku. Z jeho Tesly S se před příjezdem do továrny ozývaly zvláštní zvuky, tak nechal si ji tedy v továrně přímo zkontrolovat. „Vše bylo v pořádku, jsem ale asi jediný Evropan, který má originální fakturu přímo z Fremontu,“ pochvaluje si Vlk.
Hurá do Číny!
Po zastávce na západním pobřeží USA se posádky závodu 80edays vydaly směrem do Číny. O komplikacích s přeletem a boji s čínskými úřady bude pojednávat příští report.
Jiři Vlk se ohlíží za závodem elektromobilů kolem světa za 80 dní JIŘÍ VLK SE OHLÍŽÍ ZA ZÁVODEM ELEKTROMOBILŮ KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ
12. 10. 2016
Dvanáctinásobný světový rekordman a kapitán české reprezentace má za sebou obrovskou životní výzvu. Přinášíme vám bohatou fotogalerii z jeho účasti v závodu kolem světa elektromobilem za 80 dní.
20 zemí, 33 tisíc kilometrů, 3 kontinenty, 1 ulomené kolo a 12 světových rekordů. Hlavně jedna ale jedna obrovská životní zkušenost. Tak by se dala shrnout cesta české posádky v závodech elektromobilů kolem světa za 80 dní pod vedením Jiřího Vlka.
Nyní – více než měsíc po protnutí cíle v Barceloně – se kapitán českého týmu může opět naplno soustředit na řízení firmy Green Victory Capital. „Je to hlavní priorita, během cesty kolem světa jsem se jí tolik věnovat nemohl. Tesla má sice vlastní počítač, na internet jsem se na něm však dostal pouze v Evropě,“ vrací se Vlk k úskalím cesty.
V nejbližších dnech zamíří Jiří Vlk i na Slovensko. Nejdříve na veletrh elektrotechniky ELO SYS do Trenčína a potom plynule na autosalon do Nitry, i se svými dvěma Teslami – Modelem S a Roadsterem.
A další závody? Ty se dostanou na řadu až příští rok. „Rád bych jel po roce opět Electric Marathon, záložní variantou je pak eTourEurope, která je dlouhá 4000 kilometrů a má zastávku i v České republice.“
Vyloučit se nedají ani společné akce s organizátorem závodu 80edays Rafaelem De Mestre. Ten už také spřádá plány na pokračování cesty kolem světa. „Další závod by se měl jet za 4 roky, De Mestre stanovil stejný rozestup jako u olympiád. Tentokrát by se odebíraly vzorky ze stromů, které jsme během prvního závodu zasadili,“ přibližuje plány Vlk.
Sám by se rád pokračování zúčastnil, ještě předtím by však ze zážitků ze své první cesty kolem světa napsal knížku. „Je to můj sen. Ještě to ale chvíli potrvá,“ uzavírá dvanáctinásobný světový rekordman.
Ještě než na knihu dojde, můžete se pokochat bohatou fotogalerií z jeho cesty. Je rozhodně na co koukat.
Čeští reprezentanti v závodech elektromobilů jsou světovými rekordmany
20. 09. 2016
Česká reprezentace pod vedením Jiřího Vlka objela svět elektromobilem. A povedlo se jí to ve světovém rekordu. Závod 80edays úspěšně dokončili na začátku září, ujeli přitom přes třicet tisíc kilometrů.
79 dnů. Tak dlouho trvala Jiřímu Vlkovi a Tomáši Vincentovi cesta kolem světa elektromobilem. Od startu 16. června nejprve po cestě Španělskem zamířili do Kanady, poté absolvovali pouť za mořem, po přeletu zažili trable s úřady v Číně, ještě větší trable v Kazachstánu, aby nakonec po cestě východní Evropou zamířili do Brna, Prahy a dále na západ, až zpět do Španělska.
Do cílové Barcelony dorazili 3. září ve večerních hodinách. Slavnostní ceremoniál se všemi jedenácti týmy z původních patnácti, byl však naplánován až na další den. Nejprve se účastníci fotili před olympijským stadionem, poté už zamířili na místo startu u vítězného oblouku.
„Postavilo se podium a slavobrána, naposledy se zazpíval elektrosong, který složil Tomáš na počest 80edays a také se porcoval meloun. Švýcarský tým ho koupil v Číně a vezl ho celou cestu, abychom si jej na oslavu mohli v Barceloně dát,“ říká Vlk.
Ten je nyní spolu se všemi účastníky, kteří závod dokončili, spoludržitelem 12 světových rekordů. „Některé jsme závodem vytvořili, některé překonali. Ani z hlavy přesně nevím, o které všechny se jedná,“ zamýšlí se s úsměvem Vlk.
Po skončení závodu už je spokojený. S jeho blížícím se koncem si totiž hodně týmů prošlo virózami, a to včetně českého. Při přihlédnutí k tisícům najetých kilometrů to však nebylo nic vážného. „Na startu měla Tesla na tachometru 84 tisíc kilometrů, v cíli to bylo něco přes 117 tisíc. Auta dostala pořádně zabrat,“ rekapituluje Vlk.
Závod přitom bere jako obrovskou zkušenost. „Jsme zase o krok moudřejší. Sám jsem během cesty získal několik nápadů jak dál se svojí firmou Green Victory Capital podnikat.“ V budoucnu by chtěl otevřít salon s elektromobily a elektrickými motorkami.
V nejbližší době ho ale čekají jiné povinnosti – podzimní veletrhy a také maraton přednášek. Jedna z těch nejbližších se bude konat 30. září ve Středisku volného času v Lužánkách. A její téma? Co jiného než závod 80edays. Všichni jste samozřejmě srdečně zváni.
Elektromobilem kolem světa za 80 dní: 7 Díl – přes Pyreneje do cíle
20. 09. 2016
Švýcarsko, Itálie, Monako, Andorra. To byly poslední zastávky české reprezentace v závodu elektromobilů kolem světa 80edays. Jak se našemu týmu pod vedením Jiřího Vlka podařilo zvýšit dojezd Tesly S o 40 kilometrů? Čtěte dále.
Evropa, Amerika, Asie, Východní Evropa a dvě zastávky v Česku. Těchto šest dosavadních reportů mapuje cestu českého týmu v závodech elektromobilů kolem světa 80edays. Posádku, kterou tvoří kapitán Jiří Vlk a druhý pilot Tomáš Vincent, jsme naposledy opustili na konci srpna v Mnichově, odkud se vydala na jih do Švýcarska.
V zemi helvétského kříže absolvovala dvě zastávky. Nejdříve v Curychu, konkrétně v tamním výstavním a informačním centru pro ekologii Umwelt Arena. „Střechu má pokrytou fotovoltaickými panely, díky nimž je soběstačně zásobovaná teplem a elektřinou. Je to zároveň největší střešní elektrárna ve Švýcarsku,“ přibližuje budovu Vlk.
Závodníci pak zamířili do Lucernu, kde absolvovali propagační akci v tamním muzeu dopravy. Kola svých elektromobilů pak stočili dále směrem na jih do Itálie. „Poblíž Benátek jsme navštívili rezidenci kamaráda člena italského týmu, který nám představil své vinařství a pohostil nás večeří,“ líčí italskou zastávku Vlk.
Jeho cesty dále zamířily do Monaka, kam se vrátil po několika měsících. Koncem května zde totiž dojel do cíle jiného závodu elektromobilů – Electric Marathonu. „Už tenkrát nám princ Albert říkal, že během zastávky 80edays bude mimo Monako. Setkali jsme se tak s jeho nejbližším spolupracovníkem, který nám mimo jiné ukázal nové nabíjecí stanice pro elektromobily,“ říká kapitán české reprezentace.
Do cíle v Barceloně v tu chvíli našim závodníkům zbývalo necelých 700 kilometrů. Před sebou však měli ještě jednu významnou zastávku, a to v hlavním městě Andorry, kde je čekala poslední velká propagační akce před cílem.
„Účastnili se jí i tamní ministr dopravy a ministryně pro environmentalistiku. Oba se přitom zasloužili o to, že pro naše týmy byly postavené extra nabíjecí stanice,“ chválí tamní organizátory Vlk.
Spolu s Vincentem se pak vydali přes Pyreneje do Barcelony. „Ostatní týmy si cestu zkrátily tunelem. My jsme se rozhodli jet přes hory. Řekli jsme si, že když už tam jsme, tak ať ten závěr stojí za to,“ líčí Vlk.
Když sjížděli z vrcholů hor, absolvovali převýšení téměř dva a půl kilometru. „Využil jsem rekuperace a Tesle jsem díky tomu zvýšil dojezd o 40 kilometrů,“ uzavírá Vlk. Do Barcelony čeští reprezentanti dorazili 3. září. Jak to ve finiši vypadalo, o tom se dočtete v posledním reportu.
Elektromobilem kolem světa za 80 dní: 6 Díl – z Brna na Pražský hrad
20. 09. 2016
Pečlivě sledujeme počínání české reprezentace v závodech elektromobilů kolem světa 80edays. Tým pod vedením Jiřího Vlka se po zastávce v Brně vydal do Prahy, a to zrovna v den, kdy ji navštívila Angela Merkelová.
Na přelomu srpna a září se po necelých třech měsících chýlil závod elektromobilů kolem světa 80edays pomalu ke konci. Česká posádka pod vedením Jiřího Vlka si do té doby prošla zkušenostmi k nezaplacení. Od dobrodružného přeletu za oceán, přes jízdu Údolím smrti, autoškolu v Číně, ulomené kolo v Kazachstánu až po organizování propagační akce závodu v Brně.
Po tomto eventu se český tým spolu s ostatními začal přesouvat dále směrem na západ k cílové destinaci v Barceloně. Další zastávkou byla Praha, hlavní slovo si však ještě před zastávkou v hlavním městě vzala zacpaná dálnice D1.
„Narazili jsme na dvě velké kolony, kde bylo i několik našich fanoušků. V jedné z nich jsme nechali naši Teslu stát a zkusili jít pěšky. V tu chvíli to byla nejrychlejší varianta,“ vzpomíná s úsměvem Vlk.
Do Prahy dorazili zrovna v den, kdy hlavní město navštívila i německá kancléřka Angela Merkelová. Těsně předtím, než měla zavítat i na Pražský hrad, zde byli i závodníci 80edays. „Kontroly na Hradě byly velké, ale policisté nám vyšli vstříc. Mohli jsme tak uspořádat focení elektromobilů na Hradčanském náměstí,“ pochvaluje si Vlk.
Po přesunu na Staroměstské náměstí se však karta obrátila. Tamní strážníci totiž pochopení pro týmové focení poblíž orloje příliš neměli. „Je to škoda. Na Hradě byli mnohem vstřícnější. Hodní na nás byli vlastně téměř všude. Třeba na rumunských hranicích nás pustili přednostně, abychom nemuseli čekat 4 hodiny,“ porovnává Vlk.
V Praze kromě návštěvy Pražského hradu a Staroměstského náměstí došlo také na sázení stromu, poté už se týmy začaly přesouvat do Mnichova, kde na ně čekaly další propagační akce. Tedy vyjma českého. „Vrátili jsme se na noc do Brna, přece jen jsme doma nebyli přes dva měsíce,“ říká Vlk.
Tuto „zajížďku“ volily v závěrečné evropské části závodu i ostatní týmy. „Domů si zajel téměř každý. Časově jsme na tom byli velmi dobře, věděli jsme, že se do cíle dostaneme i dříve než za 80 dní,“ připomíná hlavní metu závodníků Vlk.
Do Mnichova tak spolu se spolujezdcem Tomášem Vincentem dorazili až večer po slavnostním eventu a připravovali se na několik posledních zastávek. Ty mířily do Švýcarska, Itálie, Monaka, Andorry a konečně vytoužené Barcelony.
Elektromobilem kolem světa za 80 dní: 5 Díl – Brněnská zastávka
20. 09. 2016
Jednou ze zastávek v druhé polovině závodu elektromobilů kolem světa 80edays bylo i Brno. Co všechno zde nejen českou posádku čekalo? Další řádky napoví více.
Česká reprezentace v závodech elektromobilů kolem světa ve složení Jiří Vlk a Tomáš Vincent si doposud prošla zajímavým dobrodružstvím. Nejprve se komplikovaně dostávala z Evropy do Kanady, v USA jela kromě největších měst na obou pobřežích i Údolím smrti. Po přeletu do Číny musela absolvovat tamní autoškolu, příjezd do Kazachstánu pro ni znamenal několikadenní pauzu vynucenou ulomeným kolem.
Po stíhací jízdě se naši závodníci dostali do východní Evropy, kde absolvovala propagační akce v Bukurešti a následně Budapešti. Blížil se však i event, který mělo 24. srpna hostit naše milované Brno.
„Museli jsme dva dny předtím opustit ostatní týmy, abychom v Brně vše nachystali, pak jsme se vraceli a absolvovali jsme akce v Rakousku a ve slovenském Šamorínu,“ přibližuje poslední dny před brněnskou zastávkou kapitán Jiří Vlk.
V Den D byl program opravdu bohatý. Posádky elektromobilů nejprve zamířily na Mendelovu univerzitu, kde za bohaté účasti novinářů zasadily strom. Následovalo několik přednášek o průběhu závodu a tisková konference, po které se vozy vydaly směrem na radnici.
„Bohužel tu nemohly být všechny týmy. Z Moskvy se totiž někteří vydali dál přes Kyjev, druhá část jela směrem do Rigy. Kromě našeho týmu se tak do Brna podívaly obě německé posádky, italský, švýcarský, maďarský a španělský tým včetně hlavního organizátora Rafaela De Mestre,“ upřesňuje Vlk.
Na brněnské radnici účastníci závodu 80edays diskutovali s politiky o elektromobilitě a jednoznačně podpořily projekt vysokorychlostního transportu hyperloop, o jehož výstavbě Brno uvažuje.
Další zastávka nabitého programu směřovala do Kart Arény poblíž výstaviště, kde závodníci na chvíli vyměnili své elektromobily za elektrické motokáry a rozdali si to mezi sebou na tamní závodní dráze.
To už se den pomalu chýlil ke konci, jednotlivé týmy v čele s českým tak zamířily do nedalekého hotelu Voroněž, kde na ně čekala večeře a také nabíjecí stanice pro jejich elektromobily. Dobít síly museli také samotní závodníci, další den je totiž čekal přejezd do Prahy a odtud dále na západ do Mnichova.
Elektromobilem kolem světa za 80 dní: 4 Díl – Kazašské ulomené kolo
15. 09. 2016
Jestli doposud potkaly Jiřího Vlka a Tomáše Vincenta při cestě kolem světa problémy, byla to oproti Kazachstánu procházka růžovým sadem. Tamní silnice je totiž připravily o kolo vozu, spoustu času a energie (nejen elektrické).
Českou posádku v elektromobilním závodu kolem světa za osmdesát dní 80edays dělí od cíle v Barceloně už jen několik dní. Náš zatím poslední report jsme věnovali jejich trampotách v Číně, kde mj. museli absolvovat tamní autoškolu. Jednalo se však o patálie, se kterými Jiří Vlk a Tomáš Vincent dopředu počítali.
Studny v silnici
Po přejezdu do Kazachstánu na začátku srpna se však zanedlouho objevili problémy, které nečekali. Vinu na tom měla tamní vozovka. „Kazachstán bych doporučil cestovním kancelářím, které chtějí dělat zážitkové jízdy s terénními auty. V silnicích nejsou díry, ale spíše studny,“ říká s úsměvem Vlk.
Právě jedna takové se stala české posádce a především její Tesle S osudnou. Při cestě do kazašské metropole Astany, asi 200 kilometrů za městem Almaty na ně ve vyprahlé a opuštěné stepi za horizontem čekala metr a půl široká a především 30 centimetrů hluboká díra, které se vyhýbají i kamiony. Vlkovi s Vincentem se to však nepodařilo.
Jedna oprava nestačila
„Uslyšeli jsme kovovou ránu, auto hlásilo nefunkční systémy stabilizace řízení, brždění a kontroly trakce. Když jsme pak zastavili, zjistili jsme, že šroub, který drží levé přední kolo, je zlomený.“ Netrvalo dlouho a samotné kolo se vylomilo a upadlo. Následoval tedy odtah zpět do Alamaty a oprava zavěšení, kvůli které posádka ztratila dva dny.
„Když jsme se pak znovu rozjeli a zastavili, defekt se opakoval. A kolo opět upadlo. Museli jsme tedy opět do servisu, což zabralo další den. Pak už to naštěstí spravili dobře,“ vzpomíná kapitán české posádky.
Stíhačka s dobrým koncem
S Vincentem se nechali přes osudné místo nehody převézt, aby pak zahájili velkou stíhací jízdu. Následující 4 dny jeli prakticky ve dne v noci celým Kazachstánem. „Konvoj všech posádek závodu byl tou dobou už někde ve třetině Ruska,“ popisuje Vlk.
O to větší překvapení na ně tedy čekalo, když prosvištěli Ruskem až do Kyjeva, kde potkali pouze šéfa závodu 80edays Rafaela de Mestreho. Svým ďábelským tempem za sebou Češi nechali všechny ostatní týmy, které byly teprve na cestě.
Po Kyjevu pak zamířili směr Bukurešť, kde se představili i tamního Grand Hotelu Continental. Další zastávkou byla maďarská Budapešť, kterou následovalo naše milované Brno. O tom, jak to v jihomoravské metropoli vypadalo, se dočtete v příštím reportu.
Elektromobilem kolem světa za 80 dní: 3 Díl – autoškola u Činské zdi ELEKTROMOBILEM KOLEM SVĚTA ZA 80 DNÍ: 3. DÍL – AUTOŠKOLA U ČÍNSKÉ ZDI
06. 09. 2016
Do Číny získala česká posádka víza teprve 5 dní před startem závodu. To byl teprve začátek velkého čínského kolotoče. Zkrátka - pokud chcete do nejlidnatější země světa, přijeďte o týden dřív, abyste si všechno stihli vyřídit.
Tým rádia Krokodýl, který se účastní závodu elektromobilů 80edays se po šedesátidenním putování po světě vrací do Evropy. Za sebou má strastiplný přelet do Kanady i dobrodružné cestování za velkou louží. Dnes se blíže podíváme na zoubek putování Jiřího Vlka a Tomáše Vincenta po Číně, které bylo v mnohých ohledech speciální.
Napovídala tomu už situace před startem závodu, víza pro průjezd Čínou totiž česká posádka obdržela pouhých 5 dní před startem závodu v Barceloně. Na podobné vlně se pak nesl přelet z Los Angeles do Kantonu.
Prvních 10 dní papírování
„Museli jsme své věci vyskládat z auta do speciálního kontejneru, který byl společný pro všech 11 týmů. Zároveň jsme každou věc museli zapsat na seznam, který jsme odevzdali čínské ambasádě. Na druhou stranu, pak se nám už ve věcech nikdo nepřehraboval,“ popisuje Vlk.
Do Číny spolu s Vincentem dorazil už 10. července, dalších deset dní byli ale oba zahlceni byrokracií. Čtyři dny po nich přiletěla auta, o další dva dny později pak kontejner se zavazadly. „Veškeré papíry jsme museli vypisovat dvakrát – nejdříve pro čínskou ambasádu v Americe a pak i v Číně,“ doplňuje kapitán reprezentace.
Čínská autoškola? Tesla S je autobus
Tím to ovšem neskončilo. Na řadu posléze přišel třídenní kurz čínské autoškoly, a to včetně zrakových zkoušek. Tesla S české posádky obdržela tamní SPZ, aby mohla Čínou vůbec projet. „Museli jsme také složit poměrně vysokou kauci,“ říká Vlk.
Trampoty tým rádia Krokodýl provázely i při technické kontrole. Auto jí nejdříve prošlo, nicméně vzhledem k tomu, že má Tesla 7 míst, byly výsledky anulovány. „Museli jsme čekat celý víkend a poté absolvovali technickou kontrolu znovu, v Číně jsme totiž s takovým počtem míst k sezení vedení jako autobus,“ osvětluje s úsměvem Vlk.
Kolem Čínské zdi do Kazachstánu
Po hromadě papírování už však šlo všechno jako po másle. Průjezd nejlidnatější zemí byl bez jediného problému, místní lidé navíc závod elektromobilů hodně prožívají. „Všichni na nás mávali, chtěli se s námi fotit. Lidé byli u vytržení jen z toho, když jsme stáhli okýnko a zamávali,“ vzpomíná Vlk. Velký ohlas zde měla také píseň Tomáše Vincenta, kterou složil právě k příležitosti 80edays. Za první dvě hodiny od nahrání na internet ji vidělo 60 tisíc lidí.
A kde všude vlastně česká posádka zavítala? „Měli jsme event v sídle Alibaby, důkladně jsme procestovali třetí největší město Kanton, absolvovali konferenci v Si-Anu. Jeli jsme také kolem Velké čínské zdi nebo pouští Gobi a dál na severozápad směrem do Kazachstánu,“ shrnuje Vlk.
To se psal přelom července a srpna, českou posádku o pár dní později potkal zatím největší technický problém. O co šlo a jak vše dopadlo? Na to dojde řada v příštím reportu.
Elektromobilem kolem světa za 80 dní. Závodníci usilují o rekordní jízdu
Účastníci netradičního závodu se snaží o historicky nejrychlejší objetí Země v historii. Na rozdíl od hrdinů ve Verneově románu ale posádky „plují“ v elektromobilech. Ve středu při své cestě dorazili do Brna. Česká republika je už jejich jednadvacátou zemí na trase.
Dobít a zase vyrazit. Obdobně vypadá cesta kolem světa Tomáše Vincenta a Jiřího Vlka, kteří tvoří jednu posádku mezinárodního závodu. „Propagujeme tak ekologii a nové směry výroby energie a pohonu, ale taky jde o historicky nejrychlejší objetí planety elektromobilem,“ shrnul cíl závodu Jiří Vlk.
Pokud se účastníkům podaří časový limit – 80 dní – splnit, zapíší se svým výkonem i do Guinessovy knihy rekordů. „Rekord se měří z Barcelony do Barcelony a cesta není rovná, ale klikatá. Takže je to spočítané, aby těch 25 tisíc kilometrů vyšlo na 80 dní,“ vysvětlil Vlk. Z Barcelony vyrazili spolu s ostatními závodníky 16. června.
Rozhovor v odkazu na YouTube
Cestování přes tři kontinenty nebylo vždy jednoduché. Jako problém se ukázalo právě dobíjení elektromobilů. „Nejlepší je to v západní Evropě, kde jsou zařízení, které auto nabijí na 80 procent za 30 minut. Jsou i ve Spojených státech, ale mají jiné koncovky, tak jsme jezdili k jiným autosalonům, kde jsme ho nenabili tak rychle,“ popsal situaci Vlk. Cestou ale nabíjeli i v kempech, ve kterých hledali vyhovující zásuvky.
Na jedno nabití najede elektromobil i 450 kilometrů. „Museli jsme se naučit jezdit hospodárně. Vyřazovali jsme, využívali setrvačnost. Nejhorší bylo projíždění Údolím smrti, kde není signál a jezdíte nahoru dolů. Museli jsme být opatrní, protože kdyby se něco stalo, tak bychom se nikomu nedovolali,“ dodal závodník.
Elektromobilem kolem světa za 80 dní: 1.Díl – Z Evropy do Kanady
12. 08. 2016
V sérii našich reportů sledujeme českou posádku v závodech elektromobilů 80edays na její cestě kolem světa. Zkráka tisíce kilometrů, spousta zážitků a také bohatá fotogalerie.
Česká posádka v závodech elektromobilů se momentálně nachází zhruba v polovině závodu 80edays. Pomalu se blíží zpět do Evropy, odkud v polovině června odstartovala svou osmdesátidenní pouť. Za sebou má přitom tisíce kilometrů plných slastí a strastí, kterým se budeme věnovat na následujících řádcích.
Dnešní první report věnujeme startu v Evropě a následnému přesunu za velkou louži. Závod odstartoval 16. června v Barceloně. „Chvíli po začátku jsme si připomněli, že nás čeká průjezd spoustou časových pásem. Při cestě do Zaragozy jsme podjížděli pod mostem, který symbolizoval nultý poledník procházející Španělskem,“ vzpomíná kapitán týmu Rádia Krokodýl Jiří Vlk.
Komplikace u přeletu
Svoji cestu pokračovali přes Madrid až do portugalského Lisabonu, odkud se měli vydat letecky do Kanady. Česká posádka se bála, že kvůli nekompletní dokumentaci a pojištění nebude jejich Tesla moct být vpuštěna do letadla. Problém však nastal jinde.
„Do letadla nechtěli vpustit mě s Tomášem. Vyžadovali po nás, abychom měli zpáteční letenku z Kanady do Portugalska, ačkoliv jsme se vracet nehodlali. Musel jsem nakonec koupit zbytečně za 700 euro zpáteční letenky, protože jsme potřebovali stihnout naše letadlo. Další v nejbližších dnech do Kanady záhadně neletělo,“ popisuje Vlk.
Česká posádka si mohla všechny své věci nechat v autě, a to i přes velké hraniční kontroly. „Byrokracie v tomto ohledu byla nulová, nakonec nám ale celníci všechny věci v kufru přehrabali a nechali tam solidní nepořádek,“ říká kapitán.
Obtížné nabíjení v Kanadě
Další zastávkou byl 23. června kanadský Halifax, kde všechny posádky zasadily pamětní strom a navštívili továrny na zpracování grafenu. Trošku překvapivě bylo ve vyspělé Kanadě největším problémem nabíjení. „Ne vždy jsme se dostali ke klasické nabíječce, nabíjeli jsme i v kempu, kde jsme si sami sestrojili propojovací kabely,“ uzavírá Vlk.
Průjezd Kanadou byl poměrně svižný, posádky závodu 80edays totiž rychle zamířili směrem do USA. A kam jinam než do New Yorku. O americké pouti elektromobilem si však povíme až příště.
Investice do větru je 6krát výhodnější než do jádra.
Jiří Vlk, ředitel Green Victory Capital